Szukaj
CZAPECZKI MŁODOŚCI
Podziel sięFacebook

CZAPECZKI MŁODOŚCI

Pamiętacie postać doktora Fausta, który dostał od diabła eliksir młodości? Pewnie każdy z nas chciałby mieć taki eliksir pod ręką i być wiecznie młodym. Mam dla Was dobrą wiadomość, nauka zmierza w tym kierunku wielkimi krokami.

Mądrość militarna mówi, że aby skutecznie walczyć z wrogiem trzeba go najpierw dobrze poznać, ustalić słabe punkty i dopiero strzelać. Ta taktyka działa również w nauce, głownie w walce z chorobami i niechcianymi procesami. Jednym z procesów, którym nauka przygląda się od wieków jest starzenie się organizmu.Przełom w zrozumieniu procesu starzenia nastąpił bardzo niedawno, bo dopiero dziesięć lat temu. W roku 2009 zespołowi amerykańskich naukowców (Elizabeth Blacburn, Jack Szostak, Carol Greider) przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie telomerów i ich roli w życiu komórek naszego organizmu.

Żeby zrozumieć przełomowość tego odkrycia cofnijmy się na chwilę do nauki o człowieku i zajrzyjmy do środka naszych komórek, z których jesteśmy zbudowani. W każdej naszej komórce znajduje się szyfr genetyczny, zwany kwasem deoksyrybonukleinowym (DNA), który jest zapisany w chromosomach. Ten zapis stanowi o naszym wyglądzie, zdrowiu, po części charakterze, talentach, czy chorobach.

Druga bardzo ważna rzecz, to fakt, że większość naszych komórek cały czas się odnawia, czyli stare umierają, a nowe powstają na skutek procesu podziału. Są tylko trzy narządy, które mają niezmienną liczbę komórek od dnia urodzenia i nie potrafią się odnawiać. To zęby, oczy i mózg. Pozostałe komórki mają dłuższy lub krótszy czas życia. Najkrótszy, bo kilka dni mają komórki wyściełające przewód pokarmowy (4 dni), a najdłużej żyją komórki mięśni (15 lat). Skoro zatem niemal wszystkie komórki dzielą się nieustannie, to mogłoby oznaczać, że na bazie matrycy genów zapisanych w DNA i zgromadzonym w chromosomach powinny powstawać młode identyczne komórki i powinniśmy się nie zmieniać wraz z upływem lat. Dlaczego zatem tak nie jest?
Właśnie to zgłębiali naukowcy z USA, w czeluściach swych laboratoriów. Dzięki ich badaniom okazało się, że chromosomy, które maja kształt litery X na swoich zakończeniach mają…czapeczki, które zapewniają kopiowanie identycznego materiału genetycznego do nowej komórki. W miarę upływu czasu te czapeczki się zmniejszają i dochodzi do utraty informacji genetycznej, czyli starzenia komórek. Krótko mówiąc, każda nasza kolejna komórka jest uboższa od swojej poprzedniczki.

Naukowcy jednak nie poprzestali na tym odkryciu i zaczęło ich ciekawić, co zatem reguluje to tempo utraty telomerów w czasie? Ich kolejnym odkryciem był enzym, który stoi na straży telomerów i pilnuje ich zużywanie. Enzym ten nazwali telomerazą. Czyli mamy tajemnicę młodości – czapeczki telomerowe na końcach chromosomów i ich strażnik telomeraza regulują wiek naszych komórek, zdolnych do odnawiania się.
Pewnie się zastanawiacie, po co nam to wiedzieć i czy może przypadkiem możemy jakoś użyć tej wiedzy do zachowania młodości organizmu?
Pewnie, że możemy! Przede wszystkim wzbogacając dietę o składniki wpływające na wysoki poziom telomerazy, unikanie niszczących ją czynników oraz przyjmowanie suplementów dbających o telomerazę.

Podaję Wam listę naukowo udowodnionych eliksirów młodości, czyli strażników telomerazy, do kupienia w postaci suplementów:

  • Astragalus (Traganek błoniasty) zawierający cykloastragenol – można kupić w kroplach, kapsułkach i w proszku
  • Rdestowiec japoński zawierający resweratol, – można kupić kapsułki, herbatkę, krople
  • Inozytol – szeroko dostępny w różnych postaciach,
  • Flawonoidy zawarte w Epimedium – dostępny w kapsułkach
  • Alkaloidy Purtulanki pospolitej – do kupienia w kapsułkach

Dodatkowo na życie telomerów wpływają korzystnie witaminy B12, D3, C i E, magnez, cynk, żelazo i kwasy Omega3
Są też preparaty złożone, zawierające kilka z tych substancji np. Telomer Advanced firmy Swanson, także do kupienia w sieci.

A o co wzbogacić dietę, żeby nie niszczyć czapeczek na naszych chromosomach?

Przyjaciółmi telomerów i telomerazy są czarne jagody, borówka amerykańska, winogrona (głównie ich skórka), mięso wołowe, ryby, orzechy, pestki z dyni i słonecznika, kiwi, awokado, natka pietruszki, cytryna, owoce goji, jajka, brokuły, zakwas buraczany, marchew surowa, olej lniany, zielona herbata, brązowy ryż, kasza gryczana i jaglana. Najlepiej jest jeść co się da w postaci surowej, gdyż wtedy zachowują najwięcej
Ostatnie doniesienie z pracowni alchemii młodości rekomenduje jedzenie borówki amerykańskiej razem z winogronami, bo alkaloidy zawarte w borówce i winogronach wzmacniają wzajemnie swoje działanie na telomerowe czapeczki!

>

Beata Borucka

Zostanie babcią, to wydarzenie, na które nie ma absolutnie żadnego wpływu. Po prostu Cię w to wrabiają i już! To nie zmienia faktu, że chcemy być fajną babcią. Ponieważ w sieci nikt nas w tej misji nie wspiera, zapraszam do Was do mojego pomysłu na fajne babciostwo i nie tylko…razem będzie nam łatwiej być mądrymi babciami!